top of page

Pokuty pro nepoučitelné šiřitele obchodních sdělení

Obrázek autora: Josef BátrlaJosef Bátrla

Závěry z kontrol ÚOOÚ v oblasti obchodních sdělení za druhé pololetí roku 2022 ukázaly, že někteří šiřitelé nevyžádaných obchodních sdělení jsou zkrátka nepoučitelní. ÚOOÚ proto nelítostně navyšuje sankce. Za co hrozí pokuty?


ÚOOÚ si dal na čas a po vydání výroční zprávy zveřejnil i závěry ze své dozorové činnosti v druhé polovině roku 2022. Díky tomu si můžeme vytvořit celkový obrázek o dozorové činnosti ÚOOÚ, a to včetně závěrů z jednotlivých kontrol. V tomto článku se podíváme na to, jak ÚOOÚ hodnotil dodržování pravidel týkajících se zasílání obchodních sdělení.


Statistiky

Ve druhém pololetí roku 2022 ÚOOÚ zdvojnásobil sankce uložené podnikatelům, kteří porušovali antispamová pravidla. Zatímco v prvním pololetí totiž pravomocně ukončil 10 kontrol, v rámci nichž souhrnně rozdal pokuty za 260 tisíc korun, ve druhém pololetí pravomocně ukončil 20 správních řízení a uložil pokuty za 568 tisíc korun.

Za 2. pololetí uložil ÚOOÚ v oblasti obchodních sdělení pokuty za více než půl milionu korun

Oproti prvnímu pololetí narostl počet stížností, jež ÚOOÚ obdržel, o 68 na celkové číslo 487. Ne všechny stížnosti byly však oprávněné, a i ty, které byly, nemusely nutně skončit kontrolou či sankcí. ÚOOÚ totiž v případě „drobnějších“ nedostatků viníka pouze upozorní a vyzve k nápravě – ve druhém pololetí roku 2022 se takto vyřešily stížnosti na celkem 155 subjektů. U těchto upozornění však ÚOOÚ nemusí nutně vždy skončit, o tom svědčí i jedna z pěti kontrol, o nichž nám ÚOOÚ poskytl bližší informace.


Zprostředkování práce a inzerce

První z kontrol (UOOU-02793/21) byla zahájena na základě stížnosti a zároveň po předchozích upozorněních ÚOOÚ. Kontrolovaná osoba rozesílala nabídku na podání inzerátů v rámci portálů týkajících se pracovní inzerce za zvýhodněnou cenu. Sama kontrolovaná osoba neposkytla požadovanou součinnost a její vyjádření směrem k ÚOOÚ byla údajně kusá, zmatečná a zavádějící. Kontrolovaná osoba neumožnila ani místní šetření za účelem náhledu a kontroly databáze adresátů, kteří měli udělit souhlas. Argumentace kontrolované osoby však dosáhla určité úrovně absurdity v okamžiku, kdy Úřadu tvrdila, že její sídlo je pouze virtuální a ona sama vlastně do databáze adresátů nemá přístup, neboť na fungování inzertních portálů se má podílet pouze ekonomicky.


ÚOOÚ si tak kvůli neposkytnutí součinnosti vystačil s provedením zkušební registrace, v rámci níž si ověřil poskytnutí informace dle čl. 13 GDPR a také podmínění souhlasu. K tomu ÚOOÚ uvedl následující: „Bylo zjištěno, že registrovaný uživatel uděluje provozovateli portálu neomezený souhlas se zasíláním obchodních sdělení, bez jehož udělení není možné registraci do portálu realizovat. V rámci kontroly nebyl nikterak doložen souhlas adresáta se zasíláním obchodních sdělení.“


Díky stížnostem disponoval ÚOOÚ plným zněním sdělení, včetně zdrojového kódu zprávy, na základě čehož byl schopen označit kontrolovanou osobu jako šiřitele a identifikovat několik porušení zákona: konkrétně absenci souhlasu, označení totožnosti či možnosti vyloučit zasílání obchodních sdělení. Celý případ byl tak předán do správního řízení.


Online webináře

I další kontrolovaná osoba (UOOU-04617/21) si předchozí slova Úřadu nevzala příliš k srdci. Ačkoliv tato kontrola byla zahájena na základě 12 stížností, z předchozích let už si kontrolovaná osoba nesla několik škraloupů, neboť byla ze strany ÚOOÚ několikrát upomínána a prakticky v téže věci už podstoupila kontrolu, která byla završena pokutou.


Kontrolovaná osoba zasílala pozvánky na semináře a webináře osobám, které nebyly jejími zákazníky ani k tomu kontrolované osobě nedaly souhlas. Ostatně jeden ze stěžovatelů dokonce uvedl, že obdobné sdělení přišlo nejen jemu, ale prakticky všem jeho kolegům na firemní e-mailovou adresu.


Argumentace kontrolované osoby byla založena na faktické ignoraci zákonných ustanovení – kontrolovaná osoba totiž uvedla, že předmětné adresy má z veřejně dostupných zdrojů, přičemž nedisponuje souhlasy adresátů ani se nejedná o její zákazníky. Smutnou skutečností je i to, že se mělo jednat o stejný zdroj elektronických kontaktů, jenž byl předmětem předchozích řízení ÚOOÚ. Kontrolované osobě tak byla udělena sankce, kterou sice napadla rozkladem, nicméně její výše byla ze strany ÚOOÚ potvrzena.


Thajské masáže

Navazujícímu správnímu řízení neunikla ani společnost (UOOU-04863/21), která prostřednictvím e-mailu a SMS rozesílala svoje nabídky slev na thajské masáže či permanentky spolu s odkazy na webové stránky. Zajímavý byl však zdroj těchto kontaktů, neboť kontrolovaná osoba údajně používala pro rozesílku telefonní čísla a server, který má pronajatý od jiné společnosti. ÚOOÚ k tomu uvedl následující: „Tato společnost kontrolované osobě poskytuje plně automatizovaný systém a serverové řešení, přes který si kontrolovaná osoba sama tvoří a odesílá jak SMS kampaně, tak též kampaně e-mailové. Odesílatelem předmětných obchodních sdělení je tak sama kontrolovaná osoba, přičemž druhá společnost pouze technicky danou rozesílku zajišťuje.“


Kontrolovaná osoba se však bránila tím, že pro rozesílku používá pouze e-mailové adresy či čísla, která získá při prodeji v obchodě, nebo na webových stránkách, ale také prostřednictvím voucheru přes slevový portál, a to na základě souhlasu. Jenže tento souhlas byl sbírán nesprávným způsobem – prostřednictvím obchodních podmínek, kdy je souhlas automaticky udělen jejich odsouhlasením, přičemž bez odsouhlasení všeobecných obchodních podmínek (spolu s marketingovým souhlasem) nemohl uživatel fakticky nakoupit. Kontrolovaná osoba napravila tuto skutečnost v průběhu řízení tak, že souhlas vyčlenila do samostatného checkboxu u objednávkového formuláře.


Co však kontrolovaná osoba nemohla napravit, bylo to, že nerespektovala předchozí odmítnutí zasílání obchodních sdělení ze strany adresátů, kteří se o to pokoušeli někdy i dva roky. Totéž platí i pro obsah SMS a e-mailu, jenž nesplňoval zákonné požadavky.


Světelný spam

Sankci se neubránila ani kontrolovaná osoba (UOOU-04552/21), jež prováděla rozesílku s nabídkou žárovek, světelných zdrojů a souvisejících produktů ve výprodeji či slevě. 12 adresátů takového sdělení se obrátilo se stížností na ÚOOÚ, neboť kontrolované osobě nedali k zasílání obchodních sdělení souhlas a zároveň od ní nikdy nic nekoupili.


To se prokázalo i v rámci samotné kontroly, neboť ÚOOÚ zjistil, že kontrolovaná osoba fakticky sdílí s jinou společností (od níž stěžovatelé v minulosti nakoupili) společnou marketingovou databázi. Kromě databáze obě společnosti sdílely také rodinné pouto mezi svými jednateli. Ani to však není zákonný důvod pro to, aby jedna společnost zpřístupňovala osobní údaje svých zákazníků druhé společnosti. Tento případ lze poměrně jednoduše uzavřít s tím, že zákaznická výjimka není výjimkou rodinnou, a pokud adresát od šiřitele nenakoupil, nelze tento právní titul dovodit rodinnými vztahy. Kromě toho samotná obchodní sdělení neobsahovala veškeré náležitosti, což následně vedlo k uložení sankce, jež byla kontrolovanou osobou zaplacena.


Spamování obcí a škol

Poslední kontrolovaná osoba (UOOU-00057/22), o které nás ÚOOÚ informuje, nebyla z pohledu kontrol ÚOOÚ nováčkem. Tato společnost, jež provádí rozesílku s nabídkou tabulí, školního nábytku a dalšího zboží určenou obcím či školám, si již v minulosti od ÚOOÚ vysloužila jak kontrolu, tak i pokutu – správní řízení před ÚOOÚ absolvovala již několikrát.

ÚOOÚ k tomuto případu uvedl následující: „Kontrolovaná osoba uvedla, že většinově komunikuje prostřednictvím telefonu nebo pomocí tištěných letáků. Pokud zasílá obchodní sdělení elektronicky, činí tak na základě zákaznického vztahu, nicméně v případě adresátů, kterými jsou převážně obce či školy, dochází k častým změnám v příjemcích (resp. mění se osoby spravující příslušné e-mailové schránky), na která jsou obchodní sdělení zasílána. Kontrolovaná osoba aktualizuje kontakty průběžně pomocí tzv. ‚živých firem‘ dostupných na webových stránkách (např. zivefirmy.cz). Kontaktní údaje pak uchovává v systému ‚ÚČTO‘, kam je zapisuje a upravuje ručně. K obeslaným adresátům pak kontrolovaná osoba uvedla, že se nejedná o kontakty zákazníků, ale že se jednalo o chybné stažení e-mailových adres z webu při aktualizaci. Tyto e-mailové adresy vymazala a již na ně nebude žádná obchodní sdělení zasílat.“


ÚOOÚ však konstatoval, že veškeré porušování zákonů je ze strany kontrolované osoby dlouhodobé a soustavné. ÚOOÚ totiž kontrolovanou osobu několikrát upozorňoval na to, že rozesílku smí činit pouze na ty adresy, od nichž má souhlas nebo které od ní skutečně něco zakoupily. Takto však kontrolovaná osoba nepostupuje, a tím pádem si připsala na účet další pokutu od ÚOOÚ.


Nepoučitelní šiřitelé

Druhé pololetí roku 2022 se v oblasti zasílání obchodních sdělení neslo v duchu kontrol předchozích hříšníků, kteří se však ze svých škraloupů nepoučili. ÚOOÚ nicméně odhalil i některé nedostatky, jež spočívají v podmiňování souhlasů či jejich uvádění do všeobecných obchodních podmínek. V drtivé většině případů tak můžeme konstatovat, že ačkoliv samotná legislativa týkající se rozesílky obchodních sdělení je velmi krátká a přímá, nejčastějším problémem je stejně samotný fakt, že obchodní společnosti rozesílají obchodní sdělení vědomě subjektům, o nichž vědí, že by jim je zasílat neměly.


Commenti


bottom of page